اخبار و بلاگ

توسعه دهنده وب

توسعه دهنده وب همان فریلنسر های مشهور هستند.

به یک یا چند صفحه که توی شبکه اینترنت باشد و کاربران بتوانند با اتصال به اینترنت به صفحات ما دسترسی داشته باشند وب سایت ، وبگاه ، تارنما ، تارگاه و وب میگویند. وب سایت ها میتوانند کاربر های مختلفی داشته باشند بطور مثال وب سایت خبری، اجتماعی یا فروشگاهی و غیره که امکان ارتباط مثل (اطلاعات، ارتباط بین دو نفر یا بیشتر و یا خرید و...) را فراهم می کند.

کاربران فقط طراحی را می بینند و از قسمت های دیگر یک سایت اطلاعات چندانی ندارند. اما وقتی کاربری وارد مثلا سایت getna.ir می شود حتما یک نیازی دارد که می خواهد آن را  حل کند حالا ممکن است این نیاز به خرید یا اطلاعات شخصی یا رزرو هتل و موارد های دیگر باشد. خوب این نیاز چه کسی برآورده می کند؟ آیا شما می توانید بدون تخصص در این زمینه نیاز خود را حل کنید؟ باید سراغ چه افرادی برویم؟

ما قصد داریم به تمام این سوالات شما پاسخ دهیم . شخصی که توسعه دهنده وب است باید همیشه ابزارهای مناسبی داشته باشد و فرقی نمی کند که در چه زمینه ای مثل طراحی، توسعه، بازاریابی و... دارد فعالیت می کند. این ابزارها به طور خلاصه می توان به صورت زیر دسته بندی کرد که عبارتند از:

1-طراحی اولیه یا برنامه ریزی

2-طراحی وب

3-وب هاستینگ

4-کد نویسی وب

5-تست کردن وب سایت

6-بازاریابی اینترنتی

حال یک توسعه دهنده وب یک فرد با تخصص و دانش در زمینه وب می باشد که می تواند معماری وب و تکنولوژی های آن تعریف کرد که با ساخت وب سایت، اپلیکیشن از ابتدا تا انتهای آن سر و کار دارد و اطمینان حاصل کردن از اینکه در پایان کار کاربر هیچ مشکلی در کار کردن با وب سایت یا اپلیکیشن نخواهد داشت و باید اطمینان یابد که سایت در همه مرورگرهای وب کاربردی است و به صورت دوره ای آن را آزمایش و به روزرسانی کند. 

بنابراین علاوه بر این ها وبسایت یا اپلیکیشن نباید خیلی ساده و یا خیلی پیچیده برای مبتدیان یا کاربران حرفه ای باشد. رعایت نکردن این موضوع باعث می شود که یک بازدید کننده از سایت بدون استفاده کردن از آن وب سایت را رها کند و سراغ یک وب سایت دیگر برود که باعث کاهش تعداد نمونه ها می شود.

در توسعه ی وب سه قسمت وجود دارد:

1-اسکریپت های Client-side: این قسمت کد هایی است که روی مرورگر وب اجرا می شود و مشخص می کند که کاربر/ مشتری چه چیزی را پس از ورود به صفحه ی وب یا اپلیکیشن خواهد دید.

2-اسکریپت های Server-side: این قسمت کد هایی هستند که روی وب سرور اجرا می شوند و باعث تقویت مکانیک back-end می شود.

3-تکنولوژی پایگاه داده: این تکنولوژی چیزی است که اپلیکشین برای اطمینان از اجرای موثر و روان از آن استفاده می کند.

بنابرین بر اساس موارد گفته شده سه نوع توسعه دهنده ی وب داریم که عبارتند از:

1- توسعه دهنده ی  front-end: برای ظاهر وب سایت و اپلیکیشن  است.

2-توسعه دهنده ی back-end : با پشت صحنه و اطمینان از اینکه همه ی توابع بدرستی کار می کنند سروکار دارد.

3-توسعه دهنده ی full-stack: هم دانش توسعه ی back-end و هم front-end را دارد

نوع کار یک توسعه دهنده وب دقیقا همان چیزی است که  سبب تفاوت عمده در بین شاغلان در این رشته میشود. تقاضای بالا در این حرفه  باعث می شود تا یک توسعه دهنده وب با توجه به مشقاتی که در کار خود احساس می‌کند درآمد قابل توجهی نیز به دست آورد.

توسعه دهندگان وب ممکن است برای شرکت های بزرگ، شرکت های کوچک یا به عنوان یک فرد مستقل مثل فریلنسر کار کنند. به طور میانگین یک توسعه دهنده وب حدود 40 ساعت در هفته کار میکند که در موقعیت های خاص انعطاف پذیر است. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد در طول تعطیلات آخر هفته یا دیگر ساعتهای روز که خارج از بازه زمانی استاندارد برای یک کارمند محسوب میشود نیز مشغول به کار باشد. در واقع یک توسعه دهنده وب باید مسئولیت پشتیبانی وب سایتی که طراحی کرده را بپذیرد  و در صورت ایجاد مشکل در صدد رفع هرچه سریعتر آن برآید.

یک توسعه دهنده وب باید با فناوری روز آشنایی داشته باشید و بدانید که چگونه کامپیوترها و سرورهای وب کار می کنند. همچنین باید با بسیاری از برنامه های نرم افزاری، برنامه های کاربردی وب و زبان های برنامه نویسی وب آشنا شود، از آنجایی که این یک حرفه مبتنی بر پروژه است، باید بتواند به طور موثر ارتباط برقرار کند، اهداف تعیین شده و مأموریت های مهمی را تعیین کند. خلاقیت و درک هنری نیز از جمله موارد موفقیت در این زمینه است.

مشتریان می تواند اشخاص حقوقی یا حقیقی باشند که توسعه دهندگان اغلب از طرف مشتریانی که در حال تلاش برای به دست آوردن محصول یا سرویس خود در وب هستند کار می کنند. این کار معمولا پروژه ای محور است و شامل همکاری با یک تیم از افراد میشود که به هماهنگی نیازهای مشتری با محصول نهایی کمک می کند.

هر توسعه دهنده وب می تواند در زمینه ای فعالیت خود یک فریلنسر باشد مهندس منصوری راد فریلنسر توسعه دهنده وب  در طرح کسب و کار های اینترنتی و برون سپاری پروژه های نرم افزاری و اپلیکیشن در ایران هستند که شما می توانید از طریق شماره واتساب 09174734146 تماس حاصل فرمایید.

نوشته شده: گتنا